štvrtok 17. mája 2012

Úloha a objem finančných derivátov - Vývoj dlhu za posledné dekády


Stiahnuť celú publikáciu: Inflačné činitele svetovej ekonomiky a opatrenia proti ich dopadom



Aby bolo možné pochopiť  súčasnú situáciu vo svetovom finančnom sektore, je nevyhnutné definovať finančné deriváty. Sú to nielen obchodovateľné nástroje, ale sú zároveň aj záväzkom. Finančný derivát je kontrakt, ktorý špecifikuje záväzky dvoch strán a ich vzájomné vyrovnanie. Príkladom môžu byť napríklad futures kontrakty, prostredníctvom ktorých sa nakupujú a predávajú poľnohospodárske komodity. Ak potreboval poľnohospodár hotovosť na nákup náradia a osiva, na jar mohol podpísať s priekupníkom obilia kontrakt, na základe ktorého po žatve predá poľnohospodár priekupníkovi určité množstvo obilia za určitú cenu. Tento kontrakt potom mohol použiť poľnohospodár ako istinu pre získanie prostriedkov na začatie sejby. Kontrakt však so sebou niesol riziko, ako pre priekupníka, tak pre poľnohospodára. Ak by bola úroda obilia nízka, ceny tejto komodity by vzrástli. V prípade, že cena uvedená na kontrakte by bola nižšia ako trhová cena, potom poľnohospodárovi vznikla strata a priekupník mohol lacno získané obilie draho predať so ziskom. Ak by však bola úroda štedrá a ceny by klesli pod zazmluvnenú cenu, potom by takýto obchod bol výhodný pre poľnohospodára, pretože by predal svoje obilie za cenu vyššiu ako je trhová. Zároveň by však bol stratový pre priekupníka. Kontrakty sa začali hojne využívať na komoditných burzách, pretože bolo praktickejšie predávať a nakupovať kontrakty, než fyzicky obchodovať vrecia s komoditami.

Derivát je kontrakt predstavujúci záväzok, ktorý treba v budúcnosti naplniť. Samotná komodita ešte reálne nemusí existovať, ale kontrakt na ňu áno. Navyše sa zo samotných kontraktov stali komodity. Kontrakt, ako záväzok na dodanie určitého množstva komodity mohol byť obchodovateľný. Ak sa situácia na trhu vyvíjala v neprospech držiteľa kontraktu, mohol tento kontrakt predať. Nakupovanie a predávanie takýchto záväzkov nie za účelom dodania suroviny, ale za účelom špekulácie na rast alebo pokles ceny je taktiež možné. Možno ich nakupovať a predávať v závislosti na vývoji ceny bez toho, aby bolo nutné fyzicky prevziať alebo zabezpečiť komoditu, ak sa špekulant kontraktu zbavil pred naplnením záväzku. S postupom času sa vyvinuli moderné burzy so štandardizovanými kontraktmi a dohľadom.

Hodnota finančných derivátov sa pohybuje na základe cien komodít alebo nástrojov na ktoré sú vypísané. Z tohto dôvodu sa nazývajú derivátmi – odvodeninami reálnych trhov komodít. V súčasnosti sa dajú prostredníctvom derivátov nakupovať komodity, akciové indexy, meny a aj dlhy. Komodita nemusí nevyhnutne fyzicky existovať a môžu na ňu byť vypísané derivátové kontrakty. Napríklad už vo feudálnom Japonsku boli kontrakty na japonskom ryžovom trhu obľúbené a intenzívne využívané. Aj keď na fyzickom trhu existovalo len 30 000 balov ryže, v rovnakom čase bolo vypísaných kontraktov na 110 000 balov (Nison, 2001, s. 78). Moderné finančné deriváty vytvorené z hypotekárnych alebo akýchkoľvek iných dlhov sú v skutočnosti  dlhy zoskupené do určitej formy záväzku.

Vývoj dlhu za posledné dekády

 
Dlh umožňuje využívať prostriedky iných subjektov na spotrebu alebo hospodársku činnosť. Dlh taktiež umožňuje nakupovať dnes a platiť zajtra. Revolúcia v nakladaní s dlhom, ktorú priniesli inovácie vo finančnej sfére, umožnila vytvorenie veľkého množstva dlhov a ich distribúciu vo svetovom finančnom a hospodárskom systéme. Vlády, spotrebitelia a korporácie za posledné dekády akumulovali veľké množstvo dlhov, ktoré môžu znamenať nebezpečenstvo pre globálny finančný a hospodársky systém. V dôsledku komplexnosti a previazanosti celej dlhovej štruktúry bolo možné, aby jeden trhový segment rizikových hypoték spustil domino efekt, ktorého dôsledky v globálnej ekonomike trvajú niekoľko rokov.

Inovácie v oblasti finančných derivátov umožnili vytvoriť ilúziu, eliminácie rizika poistením alebo odpredajom tretej strane. Rizikové dlhy sa postupne kumulovali vo svetovom finančnom systéme a trvalo určitý čas, než objem týchto záväzkov dosiahol kritické množstvo. Regulácia neexistovala prakticky žiadna, pretože nebol vytvorený žiadny formálny trh, štandardy, ani dozor nad týmito transakciami. Prebiehali v tzv. over-the-counter režime, čo značí bilaterálny obchod, mimo verejných trhov, dozoru a štandardizácie. Z mechanizmu predaja dlhov a záväzkov sa stalo výnosné podnikanie a vytvoril obrovský trh. Tento „alternatívny svet“, ako ho vo svojom článku nazval predseda špecializovaného výboru ministerstva financií Veľkej Británie John McFall v článku pre britský Guardian, „investičných bánk, hedge fondov a peňažných trhov nahromadil kapitál v objeme 10-12 biliónov dolárov na začiatku roku 2007 a vyprodukoval 500 biliónov dolárov komplexných derivátov.“ (McFall, 2009) Alternatívny bankový svet vytvoril nové finančné pravidlá, ktoré na papieri vykazovali neustály rast. V praxi však toto podnikanie predstavovalo nákup a predaj dlhov v meradle, ktoré nie je jednoduché si predstaviť, keďže v roku 2007 bol hrubý domáci produkt celého sveta zhruba 65 biliónov dolárov. Uprednostnenie krátkodobých enormných ziskov finančných inštitúcií ohrozilo globálny finančný systém. Problém emisie derivátov naberá jasnejšie kontúry, keď je porovnaný s hypotekárnou bublinou, ktorej objem bol iba 5 biliónov dolárov.

Aby banky a investičné fondy zvýšili svoj zisk, obchodovali prostredníctvom marže, alebo páky. Nákup investičných produktov prostredníctvom páky umožňuje zvýšiť výnosy, avšak v prípade, že je investícia stratová, proporcionálne zvyšuje straty. Jedná sa o nákup prostredníctvom požičaných peňazí, pričom len menšiu časť peňazí vkladá investor. Ak investor využíva páku 10:1, potom nakupuje investíciu len s desatinou vlastných prostriedkov a zvyšných 90% investície si požičiava. Páka je úmerná zisku/strate, pretože v prípade, že ak investícia prináša dvojpercentný výnos a investor by investoval iba svoje prostriedky, jeho zisk by predstavoval dve percentá. Ak však obchoduje na maržu a využíva páku 10:1, môže investovať desať násobne viac a jeho zisk sa rovná dvadsiatim percentám. Rovnaký princíp platí pre straty. Dodatočné peniaze sú väčšinou sprostredkované veľmi lacno a na krátkodobé investície brokermi alebo inými finančnými inštitúciami s dostatkom lacných prostriedkov. Panický výpredaj počas Čierneho štvrtku na New Yorskej burze bol spôsobený veľkým množstvom nákupov akciových titulov prostredníctvom marže. Keď trh rástol, investori dosahovali vysoké zisky, keď však začal padať, straty boli obrovské a investori spustili panický výpredaj, aby minimalizovali svoje straty. Napríklad priemerná páka s ktorou obchodovala banka Bear Stearns sa pohybovala okolo úrovne 40:1. Cudzie finančné prostriedky, ktoré si banka požičala na investície do derivátových produktov, nemohli byť po páde hypotekárneho trhu vrátené. Banka vlastnila veľa stratových derivátov, ktoré na seba prevzala v rámci zabezpečenia prostredníctvom CDS kontraktov. Bear Stearns bola siedma najväčšia inštitúcia v oblasti sekuritizácie, musela ukončila svoju činnosť a bola kúpená bankou JPMorgan Chase. Páka zvýšila ziskovosť investícií, ale prostredníctvom požičaných peňazí. Keď však začal trh hypotekárnych derivátov klesať, proporcionálne sa začali zvyšovať straty. Požičané peniaze na investície sa začali strácať na trhoch komplexných hypotekárnych balíkov, pričom podstatnú časť investície tvorili požičané peniaze, ktoré je treba veriteľom zaplatiť. Za krátky čas tak banka dosiala straty a ocitla sa v platobnej neschopnosti. Keďže komplexné úverovanie v rámci systému bánk a finančných inštitúcii vytvorilo neprehľadné vzájomné vzťahy, na trhoch vzrástla neistota. Ktorákoľvek banka mohla mať vo svojich knihách veľké množstvo bezcenných hypotekárnych balíkov kúpených prostredníctvom požičaných peňazí. Tým pádom každá banka mohla prechádzať rovnakými problémami ako banka Bear Stearns. Dokonca aj tie najväčšie inštitúcie s dlhodobou históriou solventnosti obchodovali s hypotekárnymi derivátmi a riziko sa prenieslo aj na ne. Úverový trh sa zastavil. Proces vzájomného úverovania bánk zmrzol a finančný systém USA začal kolabovať.

V časoch hospodárskeho rastu, vplyvom posilňujúcej sa globalizácie svetových hospodárskych a finančných tokov, rástol dlh finančného sektora výrazným tempom. Finančné inštitúcie dosahovali rekordné zisky a odčerpávali tak zdroje z reálnej ekonomiky. Avšak tieto zisky boli tvorené prostredníctvom požičaných peňazí. Dlh finančného sektoru vzrástol z 21% HDP v roku 1980 na 116% HDP v roku 2007 (Mellor, 2010, s. 140). Banky si požičiavali peniaze, aby ich mohli požičať spotrebiteľom na úvery, v rámci kreditných kariet a na hypotéky. Následne z týchto dlhov za požičané peniaze vytvárali balíky, ktoré predávali iným bankám a investorom, ktorí tieto balíky taktiež kupovali za požičané peniaze. Nielen, že spotreba obyvateľstva a hospodársky rast západných krajín bol poháňaný dlhom, tento dlh bol predávaný a nakupovaný na dlh. Vzniká tak komplexná pyramída dlhovej štruktúry, ktorá nadobúda obludné rozmery, ak berieme v úvahu dva zásadné faktory:
1.      derivátový trh predstavuje zmrazený dlh,
2.      na tomto trhu sa derivátové produkty predávali a kupovali za dlh.

Je namieste otázka, prečo takéto množstvo vytvorených prostriedkov nespustilo lavínu inflácie. Jednak spotreba obyvateľstva západného sveta by vytvorila silný tlak na rast cien a na druhej strane, emitované peniaze na nákup derivátových produktov by spôsobili taktiež infláciu. Inflácia však vzniká len v prípade, ak sa peniaze v ekonomike využívajú na nákup tovarov a služieb. Ak je obeživo emitované, ale nevyužíva sa na tento účel, potom inflácia nevznikne. Ak sa zvýši miera obeživa v ekonomike ale zníži sa velocita peňazí (rýchlosť s akou peniaze obiehajú v ekonomike), potom sa inflácia nemusí dostaviť. To má za následok, že ak sa podarí monetárnu expanziu viazať na určité aktíva vo veľkom množstve, potom v rovnakom množstve môžu banky vytvárať peniaze. Ako bolo popísané, tvorba peňazí vyžaduje neustálu expanziu dlhov, s čím je spojená inflácia. Aj masívna inflácia sa však nemusí prejaviť, ak sú tieto dlhy „zmrazené“ v určitom type aktíva.

Ak si uvedomíme, že derivátový trh podľa odhadov Banky pre medzinárodné vyrovnanie (Mellor, 2010, s. 93) dosiahol hodnotu 750 biliónov dolárov, potom je v tomto systéme zakonzervované priam absurdné množstvo dlhu. Hlavne úverové deriváty, ktoré umožňovali obchodovať s dlhmi a rizikom v globálnej ekonomike, tvoria niekoľko vrstiev dlhu. Za prvé, sú vytvorené dlhy obyvateľstva a podnikov, o ktorých sa predpokladá, že budú v budúcnosti splatené aj s úrokom. Následne sú tieto dlhy zoskupené do novej formy záväzku v ktorom sa očakáva výnos týchto dlhov v budúcnosti. Nakoniec sú tieto hypotéky zostavené do záväzkov a poistené inými záväzkami, niektoré dokonca viac krát. Deriváty majú taktiež možnosť byť vypísané na zatiaľ neexistujúce hodnoty a ich objem je len z časti uspokojiteľný reálne existujúcou produkciou. Všetky tieto komplexné štruktúry dlhu sú bankami kupované a predávané prostredníctvom ďalšieho dlhu vo forme finančnej páky. Takto masívna a komplikovaná expanzia dlhu vytvára nereálne požiadavky na svetovú ekonomiku. Iba derivátový trh viaže záväzky jedenásť krát prevyšujúce produkciu svetovej ekonomiky. Tieto záväzky odčerpali veľké množstvo zdrojov z reálnej ekonomiky a v budúcnosti musia byť uspokojené. Ak by neboli, môže sa táto komplikovaná pyramída dlhu veľmi rýchlo zrútiť. Netreba zabúdať, že celé množstvo dlhov je zaťažené úrokom. Ako bolo popísané, úrok má tendenciu rásť po prekročení kritickej hodnoty veľmi prudko. Veľké množstvo dlhov expandujúce zrýchľujúcim sa tempom nemôže byť reálne uspokojené. 

Pokračovať na ďalšej kapitole: Rozvoj a aktuálny stav dlhovej krízy

Stiahnuť celú publikáciu: Inflačné činitele svetovej ekonomiky a opatrenia proti ich dopadom

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára