štvrtok 17. mája 2012

Exponenciálne narastanie potrieb svetovej ekonomiky



Stiahnuť celú publikáciu: Inflačné činitele svetovej ekonomiky a opatrenia proti ich dopadom

  

„Najväčšou chybou ľudstva je jeho neschopnosť porozumieť exponenciálnemu vývoju.“
Albert Bartlett, profesor emeritus, University of Colorado

Ľudský mozog uvažuje v dimenziách lineárneho vývinu udalostí. Extrapolácia vývoja javov v lineárnom trende je prirodzená a  jednoduchá. Správanie systémov, ktorých vývoj sa uberal lineárnym spôsobom je nenáročné predpovedať. Predĺžením lineárneho vývoja do nasledujúcich období je možné zistiť jeho budúci stav. Problém vytvorenia si reálnej predstavy o vývoji javu však nastáva, ak sa správanie systému uberá exponenciálnym trendom. Ľudská myseľ nedokáže adekvátne uvažovať v dimenziách exponenciálneho rastu, so všetkými implikáciami, ktoré sú s týmto typom vývoja spojené. Pochopenie charakteristík exponenciálneho rastu je nevyhnutné pre uvedomenie si súčasného stavu svetového hospodárstva a jeho nasledovného vývoja. Charakter dôležitých javov, ktorých vývoj sleduje exponenciálnu funkciu, vytvára predpoklad pre sériu vážnych dôsledkov z neho vyplývajúcich. Ekonomický systém západného sveta, ktorý ešte stále dominuje globálnemu hospodárstvu, má v sebe zabudovaný požiadavku na neustály exponenciálny rast, ktorý musí nevyhnutne dobiehať produkcia a spotreba globálnej ekonomiky. Nielen, že takýto systém je dlhodobo neudržateľný, ale v prípade nedostatku surovín a energie hrozí jeho kolaps.
           
Hlavné charakteristiky exponenciálneho rastu

Exponenciálna funkcia sa využíva na popis javov, ktorých priebeh vyjadruje konštantnú proporcionálnu mieru rastu. Napríklad rast sumy o 5% ročne. Vývoj javu popísaný exponenciálnou funkciou vyjadruje neustály rast o rovnakú mieru. Rast takéhoto javu sa s pribúdajúcimi jednotkami zrýchľuje. Napríklad, ak bola na účte v roku 1960 uložená suma 10 000 korún, potom pri 5 percentnom ročnom raste bude v roku 2012 na účte suma 126 428 korún. Keď sa pozrieme na graf vývoja stavu účtu na obrázku č. 1, potom zistíme, že nerástol konštantným tempom ale s každý rokom narástol o väčšie množstvo, pretože každý rok na účte pribudlo 5% z čoraz väčšej sumy.

Obr. 1: Exponenciálny rast účtu úročením 5% ročne
Zdroj: Autor


Krivka exponenciálneho vývoja môže mať rôzny charakter. Relatívne stabilný priebeh, ktorý je naznačený na obrázku č. 1 však nemusí byť charakteristický pre všetky javy, ktoré podliehajú pravidlám exponenciálneho rastu. Niektoré javy, ako napríklad vývoj svetovej populácie, nadobúdajú tvar hokejky a sú, z hľadiska rizikových vplyvov, oveľa zaujímavejšie, pretože behom krátkeho času sa takéto javy môžu vymknúť z pod kontroly. Dôvodom je rozpor medzi exponenciálnym vývojom javu a predstavami ľudí, ktorých myslenie nedokáže adekvátne posúdiť a predstaviť si neustále narastajúce hodnoty. Takýto priebeh sa často javí ako lineárny vo svojich počiatočných fázach. Dlhú dobu môžu hodnoty narastať relatívne pomalým tempom a následne, behom krátkeho časového úseku, vzrásť do astronomických hodnôt. Ak majú na takýto jav vplyv náhodné činitele, môže byť dlhé časové obdobie pokladaný za lineárny. Jeho rast sa javí ako stabilný a pomalý avšak po prekročení určitej hranice začnú hodnoty prudko stúpať. Ak by sme napríklad nepoužili v našom príklade hodnotu 5%, ale hodnotu 20%, potom by graf vypadal spôsobom znázorneným na obrázku 2. Hodnota účtu by za rovnaké časové obdobie dosiahla 131 046 309 korún.


Obr. 2: Exponenciálny rast účtu úročením 20%ročne
Zdroj: Autor

Problematika prudkého narastania exponenciálne rastúcich hodnôt vytvára problém v procesoch, ktoré vyžadujú udržateľnú mieru rastu. Ak systém vyžaduje exponenciálne narastajúce množstvo vstupov, môžu sa spočiatku javiť potreby systému udržateľné. V počiatočných fázach rastú požiadavky systému pomalým a zdanlivo udržateľným tempom. Po čase však systém prekročí kritickú hodnotu a jeho potreby začnú veľmi rýchlo narastať. Fáza prekonávania kritického množstva je graficky vyjadrená prudkým zahnutím exponenciálnej funkcie smerom nahor. Po prekonaní zahnutia funkcie s hokejkovým tvarom, požiadavky systému rastú veľmi prudko. Zdanlivo stabilný systém sa tak stane v tomto období neudržateľný, ak nie sú zabezpečené vstupy do tohto systému rovnakým tempom. Rovnaký graf s prudkým nárastom hodnôt je aj na obrázku č. 3, ktorý znázorňuje rast svetovej populácie počas posledných 2000 rokov. Podstatnú časť tohto dvetisíc ročného obdobia rástla populácia len veľmi mierne, avšak behom posledných 200 rokov začala narastať veľmi prudkým tempom.


Obr. 3: Exponenciálny počtu obyvateľstva na zemi
Zdroj: 2008 Medium variantion projection, OSN
Dostupné na: www.newinvent.com/ALTERNATIVE/population.htm

Pre lepšie pochopenie a vytvorenie si predstavy o exponenciálnom raste sa používa termín zdvojnásobenie. Ak hodnoty narastajú o určitú konštantnú časť z celkového objemu, povedzme 7%, potom môžeme nájsť také časové obdobie, pre ktoré bude platiť, že počas tohto obdobia bude, pri raste pri raste 7%, hodnota dvojnásobná. Ak budeme rátať s piatimi percentami prírastku na našom účte, tak ako bolo prezentované v prvom príklade, potom každých 14 rokov sa čiastka na účte približne zdvojnásobí.

Tabuľka 1, Zdroj: Autor
Rok
Suma (5% ročný rast)
1960
10 000
1974
19 799
1988
39 201
2003
81 497
2017
161 358


Môžeme povedať, že ak bude účet rásť o 7% ročne, potom sa čiastka na účte každých desať rokov zdvojnásobí. Čas zdvojnásobenia sa dá vypočítať zo zjednodušeného vzťahu:


Kde r je percentuálna miera narastania hodnoty. Teda ak vydelíme číslo 69,7 siedmimi percentami, dostaneme približne časové obdobie 10 rokov. Ak by sme rátali s 5%, potom prvé zdvojnásobenie by prišlo za 14 rokov a o 28 rokov by nastalo zdvojnásobenie o hodnotu z predošlého obdobia.

Čas zdvojnásobenia vyjadruje časové obdobie, za ktoré sa aktivita javu zdvojnásobí. Pre lepšie pochopenie vplyvu systémov vyvíjajúcich sa exponenciálnym tempom a problematiky zdvojnásobenia môžeme použiť príklad obmedzených zdrojov a exponenciálne rastúcej populácie. Uvažujme o populácií králikov, ktorá bola zanechaná na ostrove a prirodzené prostredie ostrova môže udržateľne poskytnúť zdroje pre stotisícovú populáciu králikov. Na takomto obmedzenom prirodzenom prostredí bude vysadená populácia králikov o veľkosti 50 kusov a populácia sa bude s každými dvoma rokmi zdvojnásobovať. To znamená, že o dva roky dosiahne populácia veľkosť 100 jedincov. Populácia sa bude vyvíjať exponenciálnym tempom, až narazí na možnosti obmedzenia ostrovného prírodného prostredia.



Obr. 4: Exponenciálny rast populácie králikov
Zdroj: Autor

Tabuľka 2, Zdroj: Autor
Roky
Veľkosť populácie
0
50
2
100
4
200
6
400
8
800
10
1 600
12
3 200
14
6 400
16
12 800
18
25 600
20
51 200
22
102 400


Pri zdvojnásobení populácie každé dva roky prekročí populácia kapacitu ostrova za 22 rokov. Z počiatku pomalý rast populácie sa približne v 15. roku prudko zrýchli. Pomalé narastanie vystrieda prudký nárast populácie, pretože aby sa populácia zväčšila na úroveň približne 50 000 jedincov, časové obdobie na dosiahnutie tejto úrovne populácie je 20 rokov. Avšak následné zväčšenie o ďalších 50 000 jedincov už trvá len dva roky. Posledné dva roky pribudne na ostrove rovnaké množstvo, ako pribúdalo predošlých dvadsať a populácia králikov na ostrove naplní kapacitu ostrova zabezpečiť králikom udržateľný život. Po prekročení hranice 100 000 jedincov hrozí na ostrove automatický pokles populácie z dôvodu nedostatku zdrojov. Celá populácie bude vystavená realite stále sa zrýchľujúceho rastu a obmedzeného množstva zdrojov.

Nebezpečnosť exponenciálneho rastu systémov v prostredí obmedzených zdrojov je zabudovaná v štruktúre exponenciálneho zvyšovania potrieb. Manažment systémov s touto charakteristickou je náročný, pretože pomerne dlhú dobu sa rast javí ako pomalý a stabilný, avšak po prekonaní určitej hranice začne prudký rast, ktorý manažment nemusí byť schopný riadiť. Vývoj systému vytvorí šokový efekt, ak je narastenie veľmi prudké. Ak by sa včas našli dodatočné prostriedky na zabezpečenie ďalšieho rastu, ich množstvo musí byť exponenciálne väčšie. Ak by bola králičia populácia schopná hľadať nové zdroje na rozšírenie svojej populácie a v 18. roku našla nový ostrov s rovnakou nosnou kapacitou 100 000 jedincov, potom by rovnaký rast mohol byť zachovaný len o dva roky dlhšie. Dôvodom je fakt, že pokračujúci exponenciálny rast by populáciu o dva roky znova zdvojnásobil. V roku 24 by úroveň populácie dosiahla výšku 204 800 jedincov. To znamená, že by populácia vzrástla nad možnosti oboch ostrovov.

Systémy, ktorých potreby narastajú exponenciálnym tempom vytvárajú dva negatívne javy:
1.      Vyžadujú neustále zrýchlenie narastania spotreby. Ak sa rast potrieb neustále zrýchľuje, v určitom bode spotreba narazí na fyzické hranice zdrojov. Exponenciálny rast spotreby je dlhodobo neudržateľný a v určitom bode prekročí mieru dostupných zdrojov alebo prekročí mieru ich samoobnovy v prirodzenom prostredí.
2.      Z počiatku pomalý rast potrieb v určitom bode prekročí kritické množstvo a začne prudko narastať. Keďže ľudská myseľ je prispôsobená inklinuje k lineárnym modelom, z počiatku sa môže prudké narastanie javiť ako vplyv náhodných zložiek. Avšak, po prekročení kritickej hranice ostáva len málo času na zmenu systému, pretože neustály exponenciálny nárast potrieb systému rýchlo prekračuje hodnoty dosahované do prekročenia kritickej hodnoty. To znamená, že systém musí prejsť zásadnými zmenami alebo systému hrozí zánik.

Systémy, ktoré vyžadujú exponenciálny rast potrieb sú v dôsledku nestabilné, pretože dosiahnutie kritického množstva je len otázkou času. Súčasný ekonomický a hospodársky systém vyžaduje neustály rast. Neustály tlak na hospodársky rast vyčerpáva obmedzené zdroje planéty exponenciálnym tempom. Exponenciálny rast obyvateľstva, exponenciálny rast monetárnej bázy a požiadavky na niekoľkopercentný hospodársky rast ročne je dlhodobo neudržateľný. Štatistiky, ktoré sa verejnosti prezentujú, obyčajne vyjadrujú mieru dostupnosti zdrojov pri súčasnej miere spotreby. Čas, za ktorý sa spotrebujú zdroje pri súčasnej miere spotreby, nezohľadňuje exponenciálny nárast potrieb ekonomík. Väčšina prezentovaných odhadov bude preto musieť byť výrazne znížená. Napríklad často udávaný R/P life index (reserves-to-production) prezentuje pomer produkcie a zásob suroviny. Avšak nezohľadňuje nárast spotreby v budúcnosti. Napríklad meď má pri súčasnej miere spotreby index R/R na hodnote 35 rokov (Smith, 2010, s. 55). Avšak, ako je evidentné z obrázku 5, spotreba medi sa dlhodobo pohybuje po exponenciálnej krivke a nie je dôvod predpokladať, že nebude aj naďalej rásť exponenciálnym tempom, ak bude zachovaný dlhodobý ekonomický a hospodársky rast.


Obr. 5: Nárast spotreby medi od roku 1900
Zdroj: International copper study group
Dostupné na: http://www.321gold.com/editorials/kovacevic/kovacevic071208.html

Pre pochopenie hrozieb, ktorým čelí svetové hospodárstvo, je nevyhnutné rozpoznať charakteristiku javov, ktorých potreby narastajú exponenciálne. Rast peňažnej bázy exponenciálnym tempom vytvára tlak na rast ekonomiky produktov a služieb. Aby sa zabránilo vytvoreniu inflačnej špirály, musí reálna ekonomika dobiehať tvorbu peňazí. Revolúcia v oblasti využívania uhľovodíkových palív a hlavne ropy po druhej svetovej vojne umožnila exponenciálny rast produktivity a obyvateľstva. Jedine s energiou koncentrovanou vo forme ropy bolo možné zniekoľkonásobiť svetovú ekonomiku počas posledných desaťročí. Avšak tento prudký rast v súčasnosti dosahuje fyzické hranice a stavia proti sebe dve protichodné tendencie svetového hospodárstva. Na jednej strane vyžaduje neustály rast obyvateľstva a finančného systému, ktorý je založený na tvorbe dlhu. Na druhej strane sa v súčasnosti sa začínajú prejavovať obmedzenia rastu vplyvom vyčerpania lacných zdrojov energie, niektorých surovín a ekosystémov produkcie potravín. Exponenciálny vývoj týchto javov môže spôsobiť náhle šokové narušenie svetového hospodárskeho systému v súčasnosti sa prejavujúcej dlhovej, energetickej a potravinovej krízy.

Pokračovať na ďalšej kapitole: Stav svetovej ekonomiky - Vzťah peňazí a dlhu

Stiahnuť celú publikáciu: Inflačné činitele svetovej ekonomiky a opatrenia proti ich dopadom

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára